שוברות השתקה

ללה מימונה: "ולבשה העבריה תלבושת ערביה" (שירה אוחיון, מיומנה של נערה מזרחית) וגם בהעוקץ

חמור מכך, במרכז החג, ניצבת לא פחות מאשר דמות נשית אבסטרקטית: הלא היא ה"ללה מימונה", גברת מימונה, שלכבודה שרים המרוקאים בחג את השיר המסורתי: "א-לָלַה מימונה, מְבּארכּה מסעודה" ומברכים אחד את השני "תרבחו ותסעדו" . ישנם חוקרים ומלומדים רבים שנוטים לעשות לחג "הדתה" אפולוגטית ולייהד אותו באמצעות ייחוס מקור החג לזכר מותו של רבי משה בן מימון, גדול הפילוסופים וההלכה היהודית- הרמב"ם או שקושרים אותו לחג הפסח ומנסים למצוא אסמכתאות יהודיות לחג. ואולם סברה זו עדיין לא נותנת הסבר למילות השיר המסורתי המושר במימונה ולשאר הפעולות הסימבוליות בחג. נשאלת השאלה מיהי אותה גברת מימונה שלכבודה יהודי מרוקו חוגגים?

בלוג  חדש: דיו לבנה   

אם הייתי כוסית

אם הייתי כוסית הייתי מחבקת את המילה. הייתי מקבלת את ההמצאה של השפה העברית אשר מתייגת את האישה לא כסך כל איבריה אלא כסך איבר אחד בלבד שהוא במקרה איבר מינה. מילה שהיא אפילו לא עברית וכמו שאנחנו מתכחשות לכל מקורותינו הערביים או השמים האמיתיים, כך אנחנו מתכחשות לשפה.

אם הייתי כוסית?!

אני אישה בלתי משתחררת. הדמות המשתקפת במראה ובחלונות הראווה ומבעד לכל קרן אור חוזרת שיצרה בבואה שלי, באופן צפוי ובלתי צפוי, צופה בי מובחלת, מלגלגת לי, לעתים אלימה: את שמנה, מכוערת, טיפשה, חסרת כישרונות, לא מיוחדת, את סתם, את כלום.

בתור התחלה, תאמין. (קוצים)

הרדוקציה שאת עושה לנשים וגברים כיצורים המונעים אך ורק מהורמונים היא מעליבה במקרה הטוב, ומסוכנת במקרה הפחות טוב. כך או כך, היא בעיקר מטעה.

ההמשגה שלך את הסיטואציה, לפיה הגבר הוא זה ששולט בעניינים ועליו מוטלת האחריות לא רק לרצונו אלא גם לרצונה של האישה היא לא פחות ממסוכנת. בתור מטפלת מינית, בואי נחשוב רגע על המסר שאת מעבירה כשאת אומרת לבחור "אל תאמין לה". אל תאמין לה כשהיא אומרת לך "כן, אני רוצה לשכב איתך". לי זה נשמע דומה מדי ל"כשאת אומרת לא, למה את מתכוונת?". האם גם אז הוא צריך לא להאמין לה? אולי לשאול לפחות שלוש פעמים "את בטוחה שאת לא רוצה?"?

מבט מוקדם להטרדות המיניות העתידיות, או: למה הקליפ של הבינתחומי כל כך מעצבן (מאיה קוי, m0rebutter)

פוליטיקאים זוטרים יותר ופחות התחילו באגודת הסטודנטים. אגודה שממשיכה, שנה אחר שנה, להעסיק חבורה של אינפנטילים סקסיסטים באופן מובהק מנבאת את ההטרדות המיניות עליהן נשמע עוד 20 שנה. אלו התלונות על ניצול יחסי מרות והדרה ממוקדי כוח שנקרא עליהן בעיתון בעתיד. ככה הן נראות כשהן קטנות.

ואז הם לא התחתנו: האם האגדות המשוכתבות עדיין רלוונטיות? (הארץ)

"הנסיכה שלבשה שקית נייר" מצטרף עתה למגוון ספרים מסוגו על מדף הספרים בעברית, בהם "הנסיכה חוכמולוגה" החביב של בבט קול (כנרת), "נסיכה לא לאכילה" של רוג'רסון גילאם (דני ספרים), "אגדה חדשה" של גייל הראבן (עם עובד) ו"נסיכה על סוס", קובץ סיפורים בעריכת פרופ' מירי ברוך (עם עובד).

במיטבן, המעשיות החדשות הללו מציגות פיתול כלשהו בעלילה. הן מנצלות את גורם ההפתעה, ויש בהן הומור. אין ספק שאלה מעשיות מתוחכמות. מתריסות, שאינן רכות כצמר גפן מסוכר בהשוואה לאותן אגדות בעיבוד דיסני.

יפה ברלוביץ | בואו נעשה היסטוריה ביחד, ונחזיר את הנשים-ההיסטוריות להיסטוריה שלנו (האגודה הישראלית ללימודים פמיניסטיים ולחקר המגדר)

מצאתי לנכון לפרט את כל הפעילויות האלה כדי להראות כיצד מכל מיני כיוונים פורצים קולות הקוראים שוב ושוב: לא לשכוח, לא להשכיח, ולהעלות את הנשים ההיסטוריות על סדר היום הציבורי שלנו. אבל הקולות האלה הם פזורים, ואין ספק שיש לרכז אותם יחד ולהפעיל אותם יחד.

´רוזה´ – זה קרה… לשכנה החמישית (ד"ר אסתר דרור, קולך)

לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה מאמר העוסק בפגיעות מיניות של נשים בזמן השואה

סבתי ניצולת השואה לילי קשטיכר (לילי בן עמי)

עם עלייתה לארץ ישראל, את ערימת הזיכרונות של נשים שרק חלקן שרדו היא הניחה בקופסה בארון הבגדים והוציאה החוצה לכל מי שהסכימ/ה לשמוע. מאוחר יותר היא לקחה מחברת קטנה וחומה והפכה אותה ליומן זיכרונות מאושוויץ.

המספרים של הפנסיה נחשפים: ננטשות לעת זיקנה (שאול אמסטרדמסקי, כלכליסט)

נשים משתכרות 35% פחות, מטפלות בילדים ופוגעות בקריירה ובסוף פורשות מוקדם, אבל חיות ארבע שנים יותר. הפנסיה המצומקת שמקבלות נשים בגיל הפרישה היא פצצה מתקתקת שצריכה להטריד גם את הגברים

"נשים, די להדרת הגברים מהבית" (The Marker)

תופעה חדשה בשוק העבודה: נשים משכילות בנות 30 פלוס שהצליחו בעבודתן, חוזרות הביתה לממש אמהות במשרה מלאה. ואולם המחיר שהן משלמות על כך גבוה – ולא תמיד ידוע להן מראש ■ גם בני זוגן משלמים מחיר: הם נהפכים לאבות מודרים ■ פרופ' דליה מור מציעה לא להתמכר ל-Mommy Track

זהו, נגמר החופש (עינת דורפן, נשים מדברות אמהות)

משהו קרה לי שם אתמול, שפשוט הפסקתי לרצות לשבת ולהיות שם ולאכול ולדבר ולשמוח עם כולם ורק רציתי את החופש שלי, הכנסתי את קטני לתוך העגלה ויצאתי איתו לטיול, הדמעות מציפות את פניי ואני מבינה עם עצמי שאין שום סיכוי שאני נכנסת חזרה מהטיול הזה, לא מתאים לי שיראו אותי בוכה ולא מתאים לי להיות מנומסת, אני רוצה הביתה.

פוסט אורח/ למה נשים נרתעות מהבעת דעה? (נורית גילת, בבלוג של דבורית שרגל, velvetunderground)

איתרע מזלי וגם הייתי מעורבות לזמן קצר בפעילות פוליטית ונדהמתי מהשוביניזם הגס של הישראלי הכביכול נאור וליברלי. רוב הנשים, ולא משנה השכלתן, חוכמתן ונסיונן, מוותרות על העימותים המתישים. למה להן? במה זה מקדם אותן או את הנושא שהן רוצות לקדם? הן מעדיפות לדבר אל בנות מינן, ומשאירות את זירת הדעות לגברים. חלק גדול מהנשים הנהדרות האלו גם מתנער מהמושג פמיניסטית. משטר ההשתקה מצליח לא רע.

מתוך דברים שנשאה אילת וידר כהן באירוע הסיום של תערוכת ´מטרוניתא´ בעין חרוד (קולך)

הטענה המרכזית של המתקוממים היתה כי גרמתי לחילול השם. כעסו עלי שאני מתווכחת עם ההלכה, טענו שמדריכת הכלות שלי היתה קשוחה מדי ושלקחתי את הנושא רחוק \ עמוק מדי. מדריכת כלות אחת הזמינה אותי ללמוד מחדש את ההלכות ולראות את היופי שבהם. באחת משיחות הגלריה היא אמרה; אני לא מבינה מה הבעיה פה? הרי אם קונים עוף ורוצים להכין אותו לאכילה, הרי חייבים קודם להכשיר אותו, להמליח אותו, להוציא ממנו את הדם. ורק אז- הוא כשר!! כך גם אנחנו- אז אני לא מבינה מאיפה מגיעה התחושה שלך??!!

יש גברים שהשתיקה יפה להם (טל שמואלי, ביצים)

מגרש המשחקים הגברי הוא רב מימדי. להיות גבר זה להיות אמן ה"גם וגם". אני לא מתכוון למולטי-טאסקינג במובן הרגיל שלו – ביצוע משימות רבות במקביל, אלא במובן הגברי שלו: להיות בעל תחושת מסוגלות עצמית גדולה. זו אותה התורה של בר כוכבא, דון קישוט וג'יימס בונד והיא מתבססת על הניסיון להקיף את העולם כולו בשתי ידיים. להיות איש ספר ולוחם. מאהב ונווד או כל וריאציה אחרת שניתן להעלות על הדעת, ובהתאמה לנסיבות חייו של כל גבר.

קורס פועלות ברשת- מחזור שני

הגרסה הנשית של היהדות (הארץ)

הבגדים והתכשיטים, כמו גם כריכות של סידורים וכתובות בקמעות של נשים, מספרים את סיפורן של הנשים היהודיות לאורך הדורות. לביא מתחקה אחר עקבותיהן, תחינותיהן ומנהגיהם לאורך הדורות. היא אספה כל פרט שיכול לשפוך אור על חלקן בפולחן הדתי ועל תפקידיהן בקהילה. כל חפץ וכתובת מספרים סיפור שלא סופר. את העדויות קיבצה בספרה החדש "מנהג נשים" (הוצאת ידיעות ספרים), שעולה ממנו גרסה נשית ולא מוכרת של תרבות יהודית.

החלום שלי הוא קורת גג | אתי חן (המעברה)

לפני שמונה חודשים הצטרפתי למאהל האין ברירה בירושלים כדי להיאבק למען דיור ציבורי ולשנות את הקריטריונים לזכאות לדיור ציבורי – אני חושבת שהמדינה צריכה לשנות את הקריטריונים לכלל האמהות החד הוריות. המציאות של אם חד הורית כמוני היום במדינה היא שבכדי לצאת לעבוד ולהרוויח משכורת נורמטיבית ומבלי שתפגע לך קצבת הנכות או המזונות את צריכה לחשוב מספר פעמים.

בצהרי היום, חוף ת"א || עשרות צפו במין קבוצתי בצעירה; איש לא התערב, גם לא המשטרה
עדי ראייה התרשמו כי הצעירה לא היתה מודעת למתרחש סביבה. הפנייה היחידה למוקד 100 לא טופלה. המשטרה: "לא היה אירוע"

"נידונה לחיים": מה שלא נתנו לאמא לספר (הארץ)
המסע של אביהו רונן בעקבות אמו, ניצולת שואה ששמה קץ לחייה ביום השנה ה-15 למרד גטו ורשה, משלב בצורה יוצא דופן תחקיר קפדני וממואר אישי

לא? למה את מתכוונת – חלק א'  (אביבה משמרי, סלונה)
הלהיט החדש של עומר אדם "ילד טוב בגוף של ילד רע", שורף את הרשת. הרבה לפניו היו פזמונים קלאסיים שנגועים בשוביניזם וסקסיזם בוטה. אל תעברי לבד ילדה ברחוב

"את לא אשה, את פות עם רגליים" – חלק ב' (אביבה משמרי, סלונה)
הכותרת מתוך שיר של להקה בשם "תירס סקסואל". חלק שני בכתבה "לא? למה את מתכוונת?" הסוקר שוביניזם, מיזוגניה וסקסיזם בזמר העברי של התקופה

ישנה עם החתול בגיל 31? מפרסמי פייסבוק רוצים שתדעי שאת לוזרית וכדאי שתשיגי לעצמך חתן, וכמה שיותר מהר (עידו קינן, חדר 404)

מוקדם להספיד את חזקת הגיל הרך? (אודליה אלטמן, ynet)

החוק טרם שונה, ברוח המלצות ועדת שניט, אך בתי המשפט לענייני משפחה כבר מתעלמים ממנו ופוסקים לטובת האבות

להיות אמא – לא מושלמת (תמר מור-סלע, סלונה)

"אמהות היא עבודה לא מוכרת והחברה שלנו היא חברה שמעודדת וולדנות, אך לא מעודדת ולא תומכת באימהות, בהורות"

איך נהפכים לאבא פמיניסט? (אריאל קרס, הארץ)

דווקא כעת, אחרי שהצלחתי להפעיל את המדיח, להכין סנדוויצ'ים לבית הספר ולעשות קניות, אני נתקל במכשולים בלתי עבירים

"אז יחתכו אותך כמו שחתכו אותך עכשיו" (מתוך הבלוג של שרון אורשלימי, FEMINISTVISTABULLITIS)

זה לא מנע מהשומר לבהות לי בחזה (הכצעקתה)

לבקשת חרדים, צעירה הורדה מהבמה במופע לפסח במודיעין (הארץ)

צעירה שהועלתה לבמה במהלך מופע להטוטים הורדה ממנה מיד והוחלפה בגבר. עיריית מודיעין: "נתנו הוראה שאירוע כזה לא יקום ולא יהיה"

כל האמת על הדרת נשים ברדיו קול ברמה (עו"ד אורלי ארז לחובסקי, קולך)

תחנת הרדיו האזורית "קול ברמה" החלה לפעול בתחילת 2009. התחנה מוגדרת כתחנה ייעודית לציבור החרדי-ספרדי ומזוהה עם ש"ס. מאז הקמת התחנה, לא מושמע בתחנה קול אשה – לא בשירה ולא בדיבור, זאת בשל הנחיות ועדת הפיקוח ההלכתית של התחנה.

80% ממאזיני קול ברמה: נאזין גם לשידורי נשים (מחלקה ראשונה)

באר שבע: גן החיות העירוני נפתח רק לחרדים (מעריב nrg)
מבקרים חילונים שהגיעו אתמול לגן הזואולוגי בבאר שבע התבשרו שהמקום סגור לקהל החרדי בלבד. חלקם התעלמו מהאיסור, אבל הנשים והגברים נאלצו לבלות במתחמים נפרדים.

בעל שנחשד בתקיפת אשתו ניצל בזכות מסרון בו כתבה: "אני עוד אתנקם בך" (חדשות 10)

האישה תקפה את בעלה – ודווקא הבעל נעצר (mynet)

סדום ועמורה זה כאן: סיפורי הזימה בתנ"ך (ארא"ל סגל, מעריב nrg)

הרב, איני מוצאת שידוך – מותר להגדיל חזה? (ynet)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s