רוקדות בלי כוכבים

מדוע התפתחה הדרת נשים בצבא? (יגיל לוי, המכון הישראלי לדמוקרטיה)

שתי "מהפכות חברתיות" שהתחוללו בצבא בעשור האחרון מתנגשות זו בזו: "המהפכה הפמיניסטית" אל מול "המהפכה הדתית". זוהי התנגשות בין נשים ודתיים, שתי קבוצות אשר הגבירו את נוכחותן במקצועות הלחימה במהלך שני העשורים האחרונים. "המהפכה הדתית" קדמה לזו הפמיניסטית: ביטויָה העיקרי היה בעליית שיעורי הגיוס של חובשי כיפות לצבא בעקבות מלחמת לבנון הראשונה, שהביאה להיווצרות מסה קריטית של לוחמים ממגזר זה. ההתעוררות בקרב נשים מזוהה בעיקרה מסוף שנות התשעים של המאה העשרים עם הסרת חלק מהמגבלות על גיוסן לתפקידי לחימה.

התגברות נוכחותם של צעירים דתיים-לאומיים בצבא יצרה תהליך דה-לגיטימציה מתעצם על שירות נשים. אבקש להסביר תהליך זה כתגובת נגד להתמודדות של דתיים-לאומיים בזירות שונות מחוץ לצבא, המקרינה גם על גישתם המגדרית בתוך הצבא.

בשלישי: שולחן עגול: קול לאשה – על מקומן של נשים בישראל 2012 (המכון הישראלי לדמוקרטיה)

– מומלץ ביותר- בקישור מקורות ומאמרים רבים ואיכותיים בנושא הדרת נשים.

בהשתתפות: הרב יונה גודמן, הרב אבי גיסר, יוסי דייטש, פרופ' תמר הרמן, איילת וידר-כהן,  ד"ר אריק כרמון, הרבנית שולמית מלמד, רחל עזריה, תא"ל (מיל') הרב אביחי רונצקי, תמר רותם, אלוף (מיל') יהודה שגב, פרופ' ידידיה שטרן, במבי שלג, יאיר שלג, ד"ר אורנה ששון-לוי.

כלב השמירה וההדרה – מדורי הדעות 1-5.1.12

המאבטח ירה באשתו, היא שרדה ותובעת את החברה שהעסיקה אותו (מרב סריג, מעריב nrg)

בחזית הקמפיין עומדת לא אחרת מאשר זלקה. בראש זקוף, היא מישירה מבט ואומרת בסרטון: "בן הזוג שלי, שעבד כמאבטח, ירה בי שמונה יריות. ניצלתי בנס. כמו שקרה לי, שלא יקרה לנשים אחרות. נשק בבית לא שומר עלי".

לכבוד יאיר לפיד (שלומית הברון, סלונה)

מכתב תגובה לד’ החייל החרדי: ההשתלבות שלכם בחברה איננה באחריות שלי והיא לא טובה שאתם עושים לי. זוהי חובתכם.

חשבון הנפש שעושה הציבור בישראל בשנה האחרונה הוא אחד הדברים הכי מעודדים שיש. גם לנו החילונים יש עוד מה לעשות עם שוויון בין המינים ועם השפלת נשים במרחב הציבורי. אלוהים יודע/ת שיש לנו עוד דרך ארוכה לעשות. אבל אני משתדלת לצעוק את הבעיות של הציבור החילוני ולא להשתיק אותן ולקחת עליהן אחריות.

רבנים, צאו מהמיטה שלנו (רחלי מלק בודה, ynet)

"לאחר החתונה, נוכחתי לדעת שהאדם שעומד להיות הכי מעודכן במצב גופי והפרשותיו, אחרי רופאת הנשים שלי, הוא לא פחות מאשר הרב. אחרי פעם אחת שהוא בדק חתיכת בד מוכתמת, החלטתי מטעמי צניעות להדיר אותו מהעיסוק הזה"

לא תדירו אותן: נשות בית שמש מחוללות שינוי   וגם ב- euronews

נייר עמדה: הדרת נשים מהמרחב הציבורי בישראל (עלוה קולן, האגודה לזכויות האזרח)

לעמדתנו, מופעי ההדרה הפיסית במרחב הציבורי הנם מקרי קיצון ברורים ובוטים של תופעות הדרה סמויות יותר אך נוכחות לא פחות. זוהי אחריותה של המדינה להגן על הנשים מפני התופעות הפסולות של הדרה כפויה מהמרחב הציבורי הפיסי, הנעשית באמצעים של לחץ או אלימות, אך חשוב מכך לא פחות, תפקידה ואחריותה של המדינה לקדם את שוויונן של נשים בחברה, להעצימן ולספק להן את  הכלים הדרושים להן על מנת להפוך לחלק אינטגראלי ומשפיע במרחב הציבורי, הפיסי והמושגי.

לסיום, חשוב לנו להדגיש כי העיסוק בנושא ההדרה של נשים במרחב הציבורי נוגע בעצביה החשופים והרגישים של החברה בישראל, ועל כל דיון בו להיעשות באופן ענייני ומכבד, תוך הימנעות מהכפשה או מהפללה של ציבורים שלמים.

גולדה זה לא דוגמה: נשים בתפקידים פוליטיים בישראל (ד"ר עופר קניג, המכון הישראלי לדמוקרטיה)

בשבועות האחרונים אנו עדים לדיון ער בסוגיית הדרת נשים מתחומים שונים במרחב הציבורי. האם הדרה מסוג זה מתרחשת גם בזירה הפוליטית? האם נשים בישראל זוכות לייצוג הולם בכנסת ובממשלה? או אולי הן סובלות מתת-ייצוג חריג יותר מזה הקיים במדינות אחרות? עופר קניג מראה במאמר זה שבצד שיפור ניכר בייצוג הנשים בכנסת, הן סובלות עדיין מתת-ייצוג מחפיר סביב שולחן הממשלה.

כאן זה לא אולפן שישי (ענת סרגוסטי, onlife)

אם אתה רוצה להיות רלוונטי, כדאי שתחליט כבר מההתחלה שנשים אינן עלה תאנה, אלא שותפות מלאות לדרך

שוחרי צדק בשירות הדרת נשים (יעקב מלכין, ynet)

הרלטיביזם המוסרי מוביל לתפישה כאילו "מוסרי" לקפח נשים באזור אחד גם כשאסור לקפח נשים באזור אחר. תפישה זו פסולה ומסוכנת לדמוקרטיה ופוגעת בעקרון השוויון

כשכלבי השמירה תוקפים (בעז שפירא, מעריב nrg)

השפטים שעושים כלי התקשורת ביהודים הדתיים והחרדים במסע אכזרי ומגמתי הם כדי להכריחם לדגול בערכים אחרים – בלי להתחשב באמונותיהם

יש לי מצפון וקווים אדומים (פרופ' יובל ירון, סלונה)

פרופ’ יובל ירון, שביטל את השתתפותו בכנס הגניקולוגים בעקבות הדרת נשים, חושף כי רבנים העבירו מסר שרופאים מבטלים "גמורים מבחינתם"

פנייה לליצמן: מנע הדרת נשים בכנס פוע"ה (ynet)

אישום נגד חרדי: ירק על אשה ותקף שוטרים:  ynetהארץ, כיכר השבת, מעריב nrg,

צפו: חרדי תולש פרסומת "לא צנועה" מאוטובוס (חדשות 2)

לא על המין לבדו: סרוגייט כבן זוג חלופי (שרית בראל, ynet)

די למכבסת המילים: סרוגייט היא זנות לכל דבר (עו"ד יערה רשף, ynet)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s